APC Back-UPS BX2000M-LM - UPS, 120V, Outlets 6x NEMA 5-15R; 2x RJ-45; 1x USB Type-B, 2000VA/1200W, 12V/9Ah Lead Acid Battery, 350J
APC Back-UPS BX2000M-LM | 2000VA/1200W | 12V/9AhOut of stock$188.03* Taxes not included
How to buy this product?
- 1. Add the product to your cart and proceed to checkout
- 2. Select “pickup in a store” or “delivery to house or office”
- 4. After the payment you will receive an email with your delivery or pickup date
Specifications
Model |
|---|---|
| Brand | APC |
| Part Number | BX2000M-LM |
Input |
| Input Voltage | 120V |
| Frequency | 50 / 60 Hz (autodetection) |
| Plug Style | 1x NEMA 5-20P |
Output |
| Output Voltage | 120V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Waveform | Stepped Approximation to a Sinewave |
| Capacity | 2000VA/1200W |
| Connector | 6 Ports |
| Connector Details | - 6x NEMA 5-15R- 1x RJ-45- USB Type-B |
Battery |
| Type | 24V/9Ah Sealed lead-acid battery |