DS-2CD1753G0-IZ-1
DS-2CD1753G0-IZ-2
DS-2CD1753G0-IZ-3
Compartir
  • Hikvision DS-2CD1753G0-IZ2.8-12MM | IP Camera | 5MP
    Out of stock
    * Taxes not included
It is not possible to buy this product at this time
¡Delivery same day!
- In Panama City - For purchases made before midday.
Brand: Hikvision
Model: DS-2CD1753G0-IZ2.8-12MM
How to buy this product?
  • 1. Add the product to your cart and proceed to checkout
  • 2. Select “pickup in a store” or “delivery to house or office”
  • 4. After the payment you will receive an email with your delivery or pickup date
Specifications
Model
Brand Hikvision
Model DS-2CD1753G0-IZ2.8-12MM
Type Camera IP
Form Factor Dome
Camera
Indoors/Outdoors Indoors and Outdoors
Focus Varifocal
Max. Resolution 5MP
Image Sensor 1/2.7" Progressive Scan CMOS
Interfaces RJ45 Ethernet / 256GB
Shutter Time 1/3s to 1/100,000s
Angle Adjustment Manual Angle Adjustment
Lens Type & FOV Lens
- 2.8 to 12mm
FOV
- Horizontal: 96 to 29
- Vertical: 69 to 22
- Diagonal: 131 to 37
Lens Mount 14
Aperture F1.6
Video
Framerate Main Stream:
50 Hz: 20 fps (2560 × 1920); 25 fps (2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 720)
60 Hz: 20 fps (2560 × 1920); 30 fps (2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 720)
Sub-stream:
50 Hz: 25 fps (1280 × 720, 640 × 480, 640 × 360)
60 Hz: 30 fps (1280 × 720, 640 × 480, 640 × 360)
Compression Main stream: H.265+/H.265/H.264+/H.264
Sub-stream: H.265/H.264/MJPEG
Network
Events
Events Motion detection, video tampering, exception
Features
Features High quality imaging with 5 MP resolution
Efficient H.265+ compression technology
Clear imaging even with strong back lighting due to 120 dB WDR
Up to 256 GB memory card slot for storage
2.8 to 12 mm motorized varifocal lens for easy installation and monitoring
Water and dust resistant (IP67) and vandal proof (IK10)
EXIR 2.0: advanced infrared technology with long IR range
General
PoE Type PoE
Power - 12 VDC 25%, 0.8 A, max. 10 W, Ø 5.5 mm coaxial power plug- PoE: 802.3af, Class 3, 36 V to 57 V, 0.32 A to 0.2 A, max. 11.5 W