Hikvision DS-2CD1023G0E-I2.8MM - IP Camera for Outdoors, 2MP, Ethernet, PoE, Manual Angle Adjustment
Hikvision DS-2CD1023G0E-I2.8MM | IP Camera | 2MPOut of stockS/.201.06* Taxes included
How to buy this product?
- 1. Add the product to your cart and proceed to checkout
- 2. Select “pickup in a store” or “delivery to house or office”
- 4. After the payment you will receive an email with your delivery or pickup date
Specifications
Model |
|---|---|
| Brand | Hikvision |
| Model | DS-2CD1023G0E-I2.8MM |
| Type | Camera IP |
| Form Factor | Bullet |
Camera |
| Indoors/Outdoors | Outdoors |
| Focus | Fixed |
| Max. Resolution | 2MP |
| Image Sensor | 1/2.7" Progressive Scan CMOS |
| Interfaces | RJ45 Ethernet / No SD |
| Shutter Time | 1/3 s to 1/100,000 s |
| Angle Adjustment | Manual Angle Adjustment |
| Lens Type & FOV | - 2.8 mm, horizontal FOV 112.1, vertical FOV 60.0, diagonal FOV 132.2 4 mm, horizontal FOV 90.2, vertical FOV 48.6, diagonal FOV 107.6 |
| Lens Mount | M12 |
| Aperture | F2.0 |
Video |
| Compression | - Main Stream: H.265/H.264/H.264+/H.265+
- Sub-Stream: H.265/H.264/MJPEG |
Network |
Events |
| Events | Motion detection, video tampering alarm, exception (illegal login, HDD full, HDD error) |
General |
| PoE Type | PoE |
| Power | 12 VDC 25% |
| Dimensions(cm) | 67.8 × 66.2 × 177.6mm |