Hikvision DS-2CD1123G0E-I2.8MM - IP Camera For Indoors and Outdoors, 2MP, Ethernet, PoE, Fixed Angle
How to buy this product?
- 1. Add the product to your cart and proceed to checkout
- 2. Select “pickup in a store” or “delivery to house or office”
- 4. After the payment you will receive an email with your delivery or pickup date
Specifications
Model |
|---|---|
| Brand | Hikvision |
| Model | DS-2CD1123G0E-I2.8MM |
| Type | Camera IP |
| Form Factor | Dome |
Camera |
| Indoors/Outdoors | Indoors and Outdoors |
| Focus | Fixed |
| Max. Resolution | 2MP |
| Image Sensor | 1/2.7" Progressive Scan CMOS |
| Interfaces | RJ45 Ethernet / No SD |
| Shutter Time | 1/3s to 1/100,000s |
| Angle Adjustment | Manual Angle Adjustment |
| Lens Type & FOV | For 2.8mm lens, FOVS:
Horizontal: 112.1 Vertical: 60.0 Diagonal: 132.2 |
| Lens Mount | M12 |
| Aperture | F2.0 |
Video |
| Framerate | Main Stream
- 50 Hz: 25 fps (1920 × 1080, 1280 × 720) - 60 Hz: 30 fps (1920 × 1080, 1280 × 720) Sub Stream - 50 Hz: 25 fps (640 × 480, 640 × 360) - 60 Hz: 30 fps (640 × 480, 640 × 360) |
| Compression | Main Stream: H.265/H.264
Sub-Stream: H.265/H.264/MJPEG |
Network |
Events |
| Events | Motion detection, video tampering alarm, exception |
Features |
| Features | High quality imaging with 2 MP resolution
General |
| PoE Type | PoE |
| Power | - 12 VDC, 0.4 A, max. 5 W- PoE: (802.3af, 36 V to 57 V), 0.2 A to 0.15 A, max. 6.5 W |